Komentář k závodu Štrauzák 2011

 

Cyklistická jízda do vrchu na čas ŠTRAUZÁK
 
10. ročník ŠTRAUZÁK 2011
 

Ahoj všichni,

tak je to za námi. Další ročník Štrauzáku, tentokrát výroční, desátý, je minulostí. Ještě než se na něj zapomene, tak se budou vyhodnocovat dosažené výsledky, hodnotit pořadatelé, jak to vše zvládli či nezvládli a co by mohlo být kdyby...

Za pořadatele tohoto klání bych si Vám dovolil říci pár slov, které mám na srdci.

 

 

Takže nejdříve ty oficiální věci aneb rekapitulace:

10. ročník se konal v sobotu 3. září 2011. Celý týden před závodní sobotou bylo nádherné slunečné počasí, prostě babí léto jak má být, rtuť na teploměru se pohybovala v odpoledních hodinách na úctyhodných 25 stupních. Ideální počasí na trénink, však jsme také na kopci potkávali borce, kteří tam potajnu trénovali, aby pak v sobotním popoledni, ostatním ukázali záda :-) 

Na start 10. ročníku se postavilo rekordních 162 cyklistů z toho 43 dívek a žen. Nejmladším účastníkem tohoto závodu se stal za kluky Šimon Provazník (ročník 2006), kopec zdolal vlastními silami za výborných 28:14 a za holky  Adélka Buršíková (ročník 2007), která kopec zdolala za krásných  51:14. Oproti tomu nejstarším účastníkem byl pan Alois Olbort (ročník 1935), který se s kopcem popral za 27:00. Absolutním vítězem se stal Ondřej Ponikelský v novém traťovém rekordu 10:54. Všechny výsledky jsou zde. Každý účastník, který se popral s kopečkem obdržel hezkou dřevěnou placku s logem závodu a převýšením. Zde bych chtěl apelovat na rodiče dětí, nejde prosím Vás o život, a tak pomoc dětem jako je tlačení není přípustná. Bohužel jsme z fotek zjistili, že tomu tak několikrát bylo. Není účelem učit děti je za každou cenu dostat na "bednu" na úkor těch co kopec třeba i částečně jdou !

Vyhlášení výsledků proběhlo v příjemné atmosféře místní restaurace Pod Vráblem. Vítězové jednotlivých kategorii převzali poháry a medaile, které do závodů věnovali štědří sponzoři akce. Tímto bych chtěl poděkovat Olomouckému kraji, obci Hlubočky, VZP ČR a.s.  dále pak Technickým službám Olomouc a všem dalším sponzorům . Jedná se o tyto další mecenáše: firma Refas, restaurace Leguán, Motocentrum Olomouc,hlubočský cyklosport Milan Rella, restaurace Radegastovna. Bez těchto štědrých sponzorů by se akce takového rozsahu vůbec nemohla konat. Dále bych chtěl upřímně poděkovat Obecní polici Hlubočky, která dohlížela na bezpečnost všech závodníků a samozřejmě týmu organizátorů (Petr Šlížek, Béda Hrdý, Jirka Hájek, rodina Zatloukalova a dalším... )  , který pomohli zajistit bezchybný průběh této akce. Opravdu díky bylo to skvělé :-). Nemohu opomenou vstřícnost mojí rodiny a manželky, která musela vydržet organizační atmosféru :-).  V neposlední řadě bych poděkoval spíkrovi akce, Mirku Rothovi ml. za moderování a bombastickou hudební atmosféru akce.

Novinkou letošního ročníku byla možnost si ve stánku VZP změřit na přístroji In-Body svoje "parametry" těla a tak poznat více své já. Dalším výrazným příspěvkem k novému rozměru akce  byla možnost si zasoutěžit v jízdě zručnosti na kole. Tato doprovodná akce se konala ve dvou kategoriích do 10-ti a do 15 let. Malí závodníci museli zdolat cca 8 rafinovaných překážek a svými vědomostmi dosáhnou v malém testu co nejvíce bodů. Všichni byli pak odměněni reflexními pásky, které nám věnovala Městská policie Olomouc. Tuto akci také doprovázelo kreslení na téma kolo. Výtvory těch nejmladších je možné si prohlédnout na těchto stránkách.

no a teď se dostáváme k neoficiálnímu komentáři :

Přiznám se, že jsme již od začátku příprav tohoto jubilejního ročníku chtěli dát akci nový rozměr. Jestli se nám to povedlo či jsme to takzvaně "zbabrali" musíte posoudit sami. Osobně si myslím, že výborným tahem bylo uspořádání doprovodné akce s dopravní tématikou a možnost si zdarma zaskákat na největší sériové trampolíně, která se u nás vyrábí. Stánek s měřením tuku v těle na přístroji In-Body byl také neustále plný a tiskárna s výsledky Vašich proporcí se málem zavařila...K tomu všemu nám ještě pomáhalo svým vydatným svitem sluníčko a DJ . Děkujeme :-)

V zimních měsících jsme při pátečních pivních seancích vedli intenzivní a vášnivé diskuse, o tom kam by vlastně samotný závod měl směřovat. Zda zachovat součastný ráz akce, který je výrazně lidový, kdy jde o to zajet si kopec na čas, ale také mít možnost "pokecat" si s lidmi stejné krevní skupiny, kteří kolo berou tak nějak více s tím, že maximum počtu účastníku je někde okolo 200-250 cyklistů a nebo jít směrem moderní čipové technologie s tím, že závod sice pojme více cyklistů, ale ztratí to kouzlo lidovosti. Jsem rád, že vyhrál jednoznačně názor "bez čipů".  Osvědčil se i princip slosování startovních čísel, při kterém mají možnost drobnou cenu vyhrát skoro všichni, a to díky samozřejmě sponzorům. Letos bylo připraveno pro Vás 70 igelitek s cenami, takže skoro každý druhý vyhrával, a to také vytváří pohodovou atmosféru ...

Příjemně mě překvapil zájem cyklistů, kdy se na startu objevilo výrazně více nových tváří než tomu bývalo v loňských ročnících. Nevím kam se poděli někteří skálopevní jedinci. Přiznám se, že počet byl o něco nižší než jsme předpokládali, ale to bylo způsobeno jednak fotbalem v televizi, kdy český národní tým bojoval o baráž a jednak si spousta rodin raději užívala sluníčka, které přes prázdniny nebylo moc k mání.
Jak jsem psal již v horních řádcích psal několikrát se nám objevil nešvar děti tlačit či jinak popstrkovat a tím jim nějakou desetinu minuty přilepšit. Apeluji na to, že pokud takovéto chování příště zjistíme, nemilosrdně bude tento přestupek řešen vyloučením ze závodu včetně rodiče za nesportovní chování. Přátelé není účelem dostat děti na bednu, ale přivést je k aktivnímu pohybu, který je bude bavit a pokud se jim bude dařit, tak mohou i vyhrát jednu z cen, ale ne, prosím, za fyzické podpory rodičů. Není ostuda kopec částečně jít, jak se tomu každoročně v několika případech děje. Je potřeba si uvědomit, že dítě musí projít svojí kategorií takzvaně ode dna a postupně se zlepšovat až dosáhne na ten svůj triumf. Pro někoho je to zdolání kopce pro někoho ta vytoužená medaile :-) Jak jinak by k tomu přišla například malá Klára Buršíková, která celý kopec "jela" na odstrkovadle a tlačena nebyla !

Z neustále se navyšujícím počtem účastníku nám každým rokem roste administrativní práce se zaregistrování a zaevidováním časů startu a cíle. Příští rok bychom chtěli zavést registraci přímo do počítače čímž předejdeme problémům s čitelností a úplností přihlašovacího lístečku a při zadávání si můžeme ověřit případné nejasnosti. Dále bychom na základě průzkumu chtěli posunout vyhlášení výsledků cca o hodinu dopředu, tak aby cyklisté ze vzdálenějších koutů našeho kraje dojeli domů ještě za světla.

Do budoucna mohu za pořadatele slíbit, že se i nadále budeme snažit náš "Štrauzák" vylepšovat k dokonalosti i za pomoci Vašich připomínek a podnětů, které můžete psát na email : martin.pejzl@fnol.cz.  Samozřejmě přijímáme i ohlasy negativní, ze kterých by jsme se rádi poučili.

 

Příští,  již 11. ročník "Štrauzáku", bude  v sobotu 1. září 2012.


Takže Ahoj na Štrauzáku 2012

 

 

pejzl@fnol.cz

Pořadatel :    Martin Pejzl, Sukova 4, 779 00 Olomouc, tel. +420605120453

© Martin  PEJZL