Komentář k závodu Štrauzák 2012

 

Cyklistická jízda do vrchu na čas ŠTRAUZÁK
 
13. ročník ŠTRAUZÁK 2014
 

Ahoj všichni,

tak je to za námi. Další ročník Štrauzáku, tentokrát, již dvanáctý, je minulostí. Ještě než se na něj zapomene, tak se budou vyhodnocovat dosažené výsledky, hodnotit pořadatelé, jak to vše zvládli či nezvládli a co by mohlo být kdyby...

Za hlavního pořadatele tohoto klání bych si Vám dovolil říci pár slov, které máme na srdci.

Takže nejdříve ty oficiální věci aneb rekapitulace:

13. ročník se konal v neděli 31. srpna 2014. Celý týden jsme s napětím sledovali předpovědi počasí a doslova se "modlili", aby nám vyšlo na den "D" počasí. V době internetové to není žádný problém, ale přeci jenom není možné věřit vždy všemu co naši "rosničkáři" předpoví. Nicméně musíme konstatovat, že letos jim to opravdu vyšlo doslova na deset minut přesně. Po večerním dešti se probouzíme do zataženého rána, v Hlubočkách panuje poměrně hustá mlha, která se jen pozvolně rozpouští. Co se tedy týče počasí, tak se postupně lepšilo a když se dokonce okolo druhé hodiny ukázalo sluníčko, hned byla veselejší nálada. Počasí letos bylo jak naprogramované a tak když jsme vyhlásili poslední číslo v tombole začínalo pomaličku krápat a hustota deště se cca za deset minut změnila v pořádný liják. Letošního 13. ročníku se zúčastnilo rekordních 214 cyklistů z toho 40 dívek a žen. Nejmladším účastníkem tohoto závodu se stal v mužské části Adam Chudada (6let), kopec zdolal vlastními silami za výborných 55:23 a za holky  Veronika Šlížková (7 let), která kopec zdolala za krásných  43:13. Oproti tomu nejstarším účastníkem byl již tradičně pan Alois Olbort (ročník 1935), který se s kopcem popral za 30:24. Absolutním vítězem se stal Jakub Otruba, který stanovil nový rekord tratě na  10:12. Všechny výsledky jsou zde. Každý účastník, který se popral s kopečkem obdržel hezkou dřevěnou placku s logem závodu a převýšením.

Vyhlášení výsledků proběhlo v příjemné prostředí u hotelu Akademie. Vítězové jednotlivých kategorii převzali poháry a medaile, které do závodů věnovali štědří sponzoři akce. Tímto bych chtěl poděkovat Olomouckému kraji, obci Hlubočky, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra,   dále pak Technickým službám Olomouc a všem dalším sponzorům . Jedná se o tyto další mecenáše: hlubočský cyklosport Milan Rella, restaurace Radegastovna, olomoucký cyklosport Němcová a sportovní klub TRiSK Olomouc. Bez těchto štědrých sponzorů by se akce takového rozsahu vůbec nemohla konat. Dále bych chtěl upřímně poděkovat Obecní polici Hlubočky, která dohlížela na bezpečnost všech závodníků a samozřejmě týmu organizátorů (Petr Šlížek, Béda Hrdý, rodina Zatloukalova a dalším... )  , kteří svou přítomností pomohli zajistit bezchybný průběh této akce. Opravdu díky bylo to skvělé :-). Nemohu opomenou vstřícnost mojí rodiny a manželky, která musela vydržet organizační atmosféru :-).  V neposlední řadě bych poděkoval spíkrovi akce, Mirku Rothovi ml. www.mirekroth.cz za moderování a bombastickou hudební atmosféru akce.

Již potřetí se akce konala v prostředí hotelu Akademie Hrubá Voda. Změna prostředí výrazně přispěla k novému rozměru akce. V příjemném přírodním prostředí se hned lépe dýchalo :-)

Novinkou byl online záznam na velké LCD obrazovce z prostoru startu, kde byla umístěna kamera. Touto novinkou se závod posunul výrazně dopředu, samozřejmě k lepšímu!

no a teď se dostáváme k neoficiálnímu komentáři :

Co se týče vlastního závodu, resp. vyhodnocení musím přiznat, že letos nám již podruhé za sebou moc nepřálo počasí, tak jak bychom si představovali, ale díky za to že v průběhu závodu nekáplo.Je podivuhodné, že poměrně zatažená obloha neodradila rekordních 214 cyklistů. Závod vlastní a atmosféra byla výtečná, registrace, zadávaní do počítače probíhá dle plánu. Zpřesněním kontroly přihlášek se podařilo odbourat většinu nešvarů(chybějící datum narození, nečitelné jméno či do konce příjmení). Výsledkový servis a vyhlášení je na čas, takže z této stránky pohledu docela spokojenost.

Bohužel se nám ve vyhodnocovacím programu objevil šotek a jak to tak bývá, tak ve čtyřech případech se nám podařilo borce zařadit jinam než bychom potřebovali. Ted mluvím o věkových kategoriích. Analýzou ve večerních hodinách byla nalezena malá chybička v programu resp. ošetřeno nestandartní chování, které bylo odstraněno a již se příště tento problém nebude opakovat.

Jinak co se týče atmosféry a pohody, tak si myslím, že změnou prostředí jsme se posunuli o kus dále, do vyššího levelu. Osvědčil se i princip slosování startovních čísel, při kterém mají možnost drobnou cenu vyhrát skoro všichni, a to díky samozřejmě sponzorům. Letos bylo připraveno pro Vás 85 igelitek s cenami, takže skoro každý třetí vyhrával, a to také vytváří pohodovou atmosféru a musím přiznat, že mě překvapil i počet cyklistů, přes nepřízeň počasí Vás dorazilo 214 aktivních a cca 180 příznivců tohoto závodu...Pozitivně se i Osvědčila  novinka v podobě online přenosu ze startu.

Do budoucna máme dvě veliké otázky, jak zvládnout větší počet účastníků a nárůst administrativní práce se zaregistrování a zaevidováním časů startu a cíle. Limitní hodnota je někde okolo 250 cyklistů
Možnou cestou je rozeběhnuté wifi mezi startem a registrací. Pravděpodobně se nevyhneme předělání celého programu do jiného programovacího prostředí.

Za pořadatele mohu  slíbit, že se i nadále budeme snažit náš "Štrauzák" vylepšovat k dokonalosti i za pomoci Vašich připomínek a podnětů, které můžete psát na email : martin.pejzl@fnol.cz.  Samozřejmě přijímáme i ohlasy negativní, ze kterých by jsme se rádi poučili.


Takže Ahoj na Štrauzáku 2015

 

 

martin.pejzl@fnol.cz

Pořadatel :    Martin Pejzl, Sukova 4, 779 00 Olomouc, tel. +420605120453

© Martin  PEJZL